A délkelet-lengyelországi Lublin már haladóbb szintű meglepetése az országnak! Nagyszerű dualitása, hogy megvan a klasszikus turistamágnes óvárosa, de mellette a pezsgő mai belvárosa is. Ezeket szintén izgalmas, végtelenül zöld középső és külső városrészek övezik és mindenfelé mindenféle jóságokat találni. Lublin kocsmái pedig ehhez illően élettel teliek és sokfélék.
Ez a cikk a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet támogatásával készült. Szponzorált tartalom = ráfordított idő, de nem szponzorált vélemény (Bővebben erről…)
TARTALOMJEGYZÉK
Lublin egy 330.00 fős megbújó kincs
Lublin városélmény: az élénksége az esszenciája
Lublin, mint a fiatalok városa
Lublin óváros: tömör gyönyör és nem csak kirakatvilág
A Trinitáriánus-torony és kilátása
Egy kis óvárosi lakózóna a kitaposott úton túl
Tovább is lenne, mondanám még…
Lublin fordulatos épülete: várból börtön, majd múzeum
Lublin mai belvárosa: a helyiek közélete színtere
Lublin a padon ülő emberek városa
KÜLÖN CIKK Lublin kocsmavilágáról
Ilyenek voltak a lublini emberek
Lublin egy 330.000 fős megbújó kincs
Lublinról a lengyelek is többen mondják, hogy belföldön sem tartozik a nyilvánvaló turisatcélpontok közé, de pont, ahogy én, ők is elégedetten távoztak. 2024 április-május fordulóján volt olyan jó dolgom, hogy eltölthettem egy hetet Lublinban a Lengyel Idegenforgalmi Szervezettel együttműködésben és a helyi Turisztikai Inspirációs Központ aktív útegyengetésével.
Kijutott ezen a héten sok mindenből, 21+2 kocsmából és számtalan nem kocsmai élményből az óvárosban, belvárosban, külvárosban, a várban, tornyokban, városszéli hatalmas tóparton, szabadtéri múzeumban (skanzen), undeground sörfőzde látogatáson, piacon, bolhapiacon, parkban, városi alkotmányünnepen. Ezek alapján adok most útmutatást, hogy mit és hogyan érdemes átélni Lublinban, illetve kitérek a város közkincsét jelentő közhangulatra is.
Lublini városélmény: az élénkésége az esszenciája
Lublin: egy kis dél északon
Lublinban nem lehet nem villámgyorsan észrevenni, hogy milyen sok vetületben intenzívebben él ez a város a Közép-európai átlagnál.
Több szempontból inkább délen, egy mediterrán országban vagy a (csakis jó értelmű) Balkán településein éreztem magamat itt. Rögtön az első utcámban egy lány hangos mobilos zenére táncolt az erkélyen a délután közepén. Srácok egy csoportja más JBL zenével vonulva visszatáncolt neki az utcáról.
Az erkélyek eleve jóval élettel telibbek, mint nálunk. A belvárosi erkélyeken nem egyszer volt tánc, zene, páholyba helyezett fotelek vagy szinte mediterán módon teregetett ruhák. Olyat is láttam, ahogy két szomszédos ház szemközti erkélyeiről aktívan bandázik egy férfi és egy nő sziluettje.
A lakóházi élet is intenzívebb, a hostelem épületében vagy 8 együttlógó gyerek rontott rá hirtelen a sétálni vivendő francia bulldogra.
Sokan hallgatják az utcán hangosan a zenét, és ez nem égő, hanem vérpezsdítő népszokás. Még koldus bácsi is maga mellé tett kis zeneautomatával koldul, a másik koldus JBL hangszóróval táncolva, „sörre gyűjtök” táblával.
Lublin, mint a fiatalok városa
Hirtelen úgy gondolom, hogy soha sehol nem láttam Európában ilyen nagy arányban fiatalokat közterezni, mint Lublinban. A pár főstől az egészen nagy bandáikig vonultak vagy tereken, parkokban, padokon dekkoltak, egészen kis kütyünyomkodás aránnyal és még élőbbé tették a várost. Ez már a kb. 8-10 évesknél is kifigyelhető és az egyetemistákig tart. (Nem mintha felnőtt korban véget érne.)
Felemelő, vérpezsdítő és szó szerint inspiráló ennek a tanújának lenni. Sőt mi, akik erre fogékonyak vagyunk, a részévé is akarunk lenni annak, hogy így is lehet élni és ezt az életérzést, mint szokást magunkkal vinni.
Lublin városi rétegei
Nemcsak az ogréknak meg a hagymáknak vannak rétegei, hanem a városoknak is. Lublin esetében a kicsi, de gazdag élményvilágú óváros körül terül el a pezsgő modern belváros és még kijjebb szintén kincseket rejt a külváros is. Lublinban háromból három a nyerő, mindet van miért meglátogatni. Ezeket részletezem most:
Lublin óváros: tömör gyönyör és nem csak kirakatvilág
Lublin óvárosa amennyire kicsi, annyira intenzív élmény, de sok kegyetlenül szomorú emlék is rejlik a mai szépség mögött. Pontokba szedem, hogy nekem mi tetszett és mit ajánlok tovább:
A krakkói kapu
A tornyos, boltíves kapus épület a mai belváros felől szó szerint kapuja az óvárosnak. Ezen át juttok egy másik világba. Mondani sem kell, hogy megéri a megállást, mert önkéntelen fotómágnes.
A Rynek, az óvárosi piactér
Ahogy a lengyel városokban gyakran, az óvárosi piactér (Rynek) itt is a történelmi városrész központja, de itt nem a jellemzőbb formában. Aki már találkozott rynekkel (Krakkó és Wrocław például híres erről), az itt (ahogy én sem) talán fel sem ismeri elsőre, hogy ryneken jár. Pedig gyönyörű épületek veszik körül és nagyon hangulatos, de a közepén kevésbé megszokottan van egy igen domináns építmény, a régi városháza, illetve a későbbi koronatörvényszék épülete. Ez szélesvásznú látképet ugyan megtöri, de a varázst nem, sőt sajátos karaktert ad a lublini ryneknek. Igaz, hogy a krakkóin is ott a híres posztócsarnok, de az eltörpül az ottani Rynek méreteihez képest. Na ez nem! A Rynek megkerülhetetlen Lublinban, és a sarkán nyílnak a nagyon ajánlott U Fotografa és Sezon nevű kocsmák.
A Po Farze tér
A Po Farze tér egyik oldalról nyitott, panorámás tér, rálátással a lublini várra. Minden saroknak, épületnek, ajtónak külön erőteljes története van, mégis a legikonikusabb elemek a régi plébániatemplom romjai, amelyek ma ROMantikus randihelyszínt is adnak. Ezen a téren különösen érdemes használni a városi Turystyczny Lublin alkalmazást, amelyen a telefon képernyőnkön át visszarepít a múltba és megmutatja, mi volt itt korábban. A templom így belülről is „bejárható”, de a távoli várra fókuszálva, annak korábbi változatát is megjelenítni.
A Trinitáriánus-torony és kilátása
A Trinitáriánus-torony az óváros egyik legmarkánsabb és legszebb épülete, nappal és éjjeli fényköntésében is, másképp-másképp. Bónusz, hogy nyitvatartási idejében fel is lehet menni 207 lépcsőn, a kb. 40 méteres kilátóig. Nekem 2024-ben ez kb. 1500 Ft-ba került. Fentről fantasztikus körpanoráma nyílik. A felfelé vezető úton pedig a Lublini Érsekségi Múzeumtól kapunk bónusztárlatot, rendkívüli módon végtelenszámú emeleten elosztva, torony fatartószerkezetei közé ékelve. A Trinitáriánus-torony története és legendái is különösen érdekesek, érdemes utánuk járni.
Nyitvatartási idő (változhat):
H-K: – 10.00-18.00
Sz-Cs: zárva
P: 14.00-21.00
Szo-V: 12.00-20.00
A Domonkos-bazilika és udvara
Komikus, ahogy a nagytestű Domonkos-bazilika képes a kicsi lublini óvárosban talán minden irányból nézve is egészen hátul megbújni. A megtekintést esetében bátran a ajánlom a hozzám hasonlóan nem „minden templomos” embereknek is, hiszen ritka karakterű, bámulatos és rendkívüli részletekkel bír. Érdemes tovább bolyongani a templomon túli folyosókon, sőt ha van kitől, akkor az udvarra is kikéretőzni. Én kivártam.
Megéri a (be)térülést-fordulást a hasonlóan ámluatos, de első blikkre kevésbé kivételes élményt nyújtó, a Trinitáriánus-torony kapuján kívül eső Keresztelő Szent János-templom is.
A lublini mágus légi szobra
Nem lehet mellette (alatta) csak úgy elmenni. A látványos légi szobor a Grodzka utca felett „A lublini mágus” című könyv címszereplőjét, Jasza Mazurt testesíti meg a majmával.
A kecskevadászat
Főleg vegánként a lublini a kecskevadászat egyetlen módja, amivel szívesen kiegyezem. Az egyre híresebb wrocławi törpékhez hasonlóan itt a város címerállatát, a kecskét lehet tematikus kis szobrok formájában megtalálni a város különböző pontjain. A mi Kolodko szobrainknál picit nagyobbak.
Egy kis óvárosi lakózóna a kitaposott úton túl
Saját ízlésű ínyencség, amire azonnal ráhangolódtam, hogy nem csak kirakat-rétege van az óvárosnak. Kicsit letérve a kitaposott turistaútról valódi mai lakózóna-darabkát is találni. Ennek külön varázsa volt. Itt északon egy dél-olaszváros hangulatvilágában éreztem magamat. Imádom a sima városokat. Ahol sokan abbahagyják a nézelődést, én kincse(ke)t lelek, és ez egy ó-sima város volt. Szerintem ne hagyjátok ki! Nappal még én sem ismerem, de éjjel azonnal megvett magának. Én a Rybna utcai kapun át tértem ki ide, de van más út is.
Tovább is lenne, mondanám még...
…kis területen nagyon sok minden volt és még több láthatatlan történet. A „szerencsétlenség kövének” legendájával például mindenképpen ismerkedjetek meg! Ezt találjátok a hóhéros jelzés alatt a Trintárius-toronynál.
Következő mélységnek lett volna itt még sok múzeum. Teljesség igénye nélkül: a klasszikusabb helytörténetin vagy zsidóságtörténetin kívül olyasmi, mint patikamúzeum, vagy Lublin ikonikus péksüteményének, a cebularznak a külön interaktív múzeuma.
Kifelé menet a vár felé, érdemes kívül-belül megnézegetni a kijárati Grodzka-kaput is, mégha nem is olyan figyelemfelkeltő, mint a krakkói párja.
Az óvárosban egy éttermi megmártózást is szívesen továbbajánlok, amit én a Turisztikai Inspirációs Központ javaslatára tettem. A Restauracja Mandragora étterem a Ryneken hangulatos belső udvarral és első terasszal is bír, a belső folyosója pedig régi utcaképet szimulál. Én egy hummusz-falafel tálat kértem, ami nagy adag és elég finom volt, óvárosi főtérhez képest nem is vészes áron (kb. 4000 Ft-ért). Nagyon ritkán járok étterembe, de az ilyen erős ajánlásokat még én sem hagyom ki. A belső teret is érdemes megnézni. Ott ráadásul átlagon felüli cebularz-t is árulnak, átlagos áron.
Ha már szóba kerültek, az útegyengetőim, a Turisztika Inspirációs (nem információs!) Központ irodája is az óvárosban van, rögtön a krakkói kapu után. Angolul tökéletesen beszélnek és nagyon készségesek. Törekvésük mást és másképp nyújtani, mint a hasonló központok általában, például tudatosan nem pulton keresztül beszélgetnek a látogatókkal a városukról, hanem kanapéhoz ülve, közvetlenül, mint a pszichológusnál.
Bónusz volt pont a távozásom előtt a villámvizit a Hand Made Weekend nevű kézműves kirakódáson az egyik idilli belső udvarban, szemben a Régi Színházzal. Elég gyakran vannak, havi kétszer-háromszor havonta. Nagyon jó hangulata van, látszik, hogy milyen jó a közösség és még élőzenére készülő srácot is láttam. Hand Made Weekendként meglelitek az FB-n az aktuális eseményt, keressetek rá! Helyi ajándékbeszerzéshez is támogatandó!
Na és természetesen ott vannak az óvárosi kocsmák, amelyekből csak elsőre 7-ben jártam, de még többről szereztem tudomást. Ez viszont már egy külön cikk meséje lesz.
Lublin fordulatos épülete: várból börtön, majd múzeum
Óvároson éppen kívüli történelmi helyszíne Lublinnak a fordulatos történetű lublini vár. A Grodzka-kaputól mondhatni egyenes sétányon (részben viadukt) közelíthető meg, így lehet az óvárosi élmény közvetlen folytatása.
Érdekes tudni, hogy ez a vár nem olyan vár, mint a többi. A helyiek egy része nem is várként, hanem börtönként tekint rá, hiszen a frissebb emlékezetnek ez a funkció jutott.
Az egykori valóban várból kevés maradt csak meg (a torony és a várkápolna), és romjaiból orosz börtönként építették újra. A nagyszerű Cyngwajs kávézó Krzysztofja kíváncsi lenne, hogy mennyien fotózkodnának itt ugyanolyan boldog mosollyal, ha előre tudnák, hogy a mai forma romantikus vár hely micsoda újvilági kegyetlenkedések helyszíne volt.
A jelen változat valóban ártatlannak tűnő, csinos, kissé steril, szinte gyermekrajzos erőd. Látogatása komplex élmény. Fel lehet menni az eredeti erődítményből megmarad tornyába és onnét páratlanul belátni a közeli-távoli Lublint, szembesülni a város rétegeivel és külsőbb területek döbbenetesen sűrű, végtelen zöldjével.
A másik eredeti épületrész, a pompás várkápolna szintén látogatható és érdemes is arra.
A komplexum aktuális funkciófordulata már emberbarátibb: vár után börtön, börtön után múzeum lett állandó helytörténeti és művészeti kiállítással és alkalmiakkal is, amelyből nekem egy kimondottan izgalmasat sikerült kifognom, Tamara Łempicka festőnő tárlatát.
Sajnos azt nem tudtam előre a múzeumban a legendás, az ördög kezének nyomával ellátott faasztaltról, csak a kirandulastippek.hu cikkéből utólag, így átlapoztam a szememmel. Ti nézzétek meg helyettem is!
További infók és jegyárak ITT!
Lublin mai belvárosa: a helyiek közélete színtere
Bevallom, a mai Lublin élménye engem az óvároshoz és a várhoz képest még jobban elsöpört. Közélet szempontjából az eszményi nagyváros volt számomra, egy univerzális példa. Az említett fiatalosságot és városi pezsgést leginkább itt értem tetten.
A mai belváros szíve a Litván tér, amely hatalmas, de esküszöm a színes-zenés-játékos szőkőkútja még annál nagyobbnak tűnik (párhuzam a Kazincbarcikai Vízijáték-show-val.) A részben parkos, részben díszköves téren találhatók a kihagyhatatlan kortárs városbetűk I-♥-L-U-B-L-I-N! Ugyancsak itt élvezhető a futurisztikus Portál, amelyen keresztül a litván Vilniusba nyerhetünk élőképpel bepillantást, ők pedig onnét vissza Lublinba.
Érdemes épület- és szoborügyileg is figyelmesen körbe- és bejárni a teret. Az első személyes lengyel alkotmányünnepemnek is itt voltam részese. Ráadásul a Litván téren körül minimális távolságra egészen sok kocsmára is bukkanhatunk.
A modern város legfontosabb tengelye, a Krakkói sétálóutca (Krakowskie przedmieście). A mai városháza tetszetős épületével nyit a (#épületesélmény), a Krakkói kapunál majd jótékony lengyel főutcásként szalad a Litván tér felé.
Jótékony, mert Lengyelországban az ikonikus utcák gyakran jóval kocsmásabbak, mint mondjuk nálunk az Andrássy út vagy a Váci utca. Ez is telis tele van, és a főcsapásirány is rejt jó találatokat, de a számomra legnagyobb kincseket, mint a fenomenális Eksperyment a mellék- vagy párhuzamos utcákba húzódtak.
Érdemes elmászkálni a sétálóutcáról és a Litván tértől odébb is, mert nagyon hangulatosak Lublin hátsó kis terei, utcái, és meglepő helyeken találhatunk szép nagy templomokat, érdekes részleteket és vendéglátóhelyeket és a kis kecskeszobrok ezeken a területeken is várják a felfedezőket.
Személyes kedvencem volt még a vár alatti tér, a Plac Zamkovy, ahol minden hónap utolsó vasárnapján egy nagyszerű bolhapiacba lehet futni, nekem pont sikerült is.
Ha nem akkor jártok ott, a ritka csapolt sörös pékséget akkor se hagyjátok ki: Cukiernia Grela
Lublinnak jó lámpásokat adott az úr, számomra ez méretes, jó forma Lublin egyik jelképe.
A várral átellenben, a régi buszpályaudvarnál lévő bazár és piac világába épp csak belekósoltam távozás előtt. Legközelebb ott folytatnom, de Ti előzzetek meg! Felette állítólag van még egy jó kis kilátópont.
Lublin a padon ülő emberek városa
A padok városa titulust már kiosztottam Kazincbarcikának, Lublin viszont a padon ülő emberek városa címet érdemelte ki. Ennél nagyobb arányban talán csak Bulgáriában láttam a városlakókat kihasználni a padokat. Ahol van egy pad, lépcső, stb., ott már ülnek. Legyen ez hátsó tér, félreeső kis útszakasz. Az óvárosnak háttal lévő, szinte rejtőzkődő kis kilátó teraszon sorban állás volt a padokért. Ez is energetizáló, inspiráló, sőt akár nevelő hatású. Éljenek az élő lubliniak!
Lublin a belvároson túl
Érdemes kijjebb is belemerülni Lublin világába, mert a külvárosaiban az egyik legzöldebb város, ahol jártam, és ebben is testvére lehetne Kazincbarcikának. A vár tornyából nézve bizonyos városrészek nem úgy tűnnek, mint egy várost látnánk fákkal, hanem egy rekordnagyságú parkot szórványosan épületekkel.
A külvárosban is akadnak bandázó fiatalok és padozó helyiek.
Mi mindent javaslok személyes élmény alapján lublini belvároson túl/külvárosban személyesen felkeresni:
A központtól épp csak picit odébb:
- A Perła történelmi sörfőzde underground látogatóközpontja
- A pompás Ogród Saski park
- A Kulturák Találkozásának Központja kisüzemi sörözővel, kilátóteraszokkal, látványméhészettel
Jelentősen kijjebb a központtól:
- A hatalmas Zalew Zemborzycki tó
- A Szabadtéri Lublin Falumúzeum (Skanzen)
- A Targ na Wileńskiej retró piac
- A Sfera kocsma (a fatányéros vad pizzájával és az esti koncertekkel)
- A garázssor festmények élvezete
- A Złoty Kurczak külvárosi, nosztalgikus önkiszolgáló étterem
Minderről és más tippekről részletesebben írok egy következő Lublin cikkben:
Lublini jóságok a kocsmákon kívül, Kelet-Lengyelországból címmel
KÜLÖN CIKK Lublin kocsmavilágáról
Ugyancsak külön cikkben tételezem és részetelem hamarosan Lublin gazdag és sokrétű kocsmavilágát, benne kitekintéssel Lublin egyéb vendéglátására is.
A TÉMA MÉLYVIZE
(érdekességek Lublinról)
A magyarzászló-színű buszok
Mivel Lublin címere is piros-fehér-zöld, ez a színkombó sok formában van jelen a városban. A buszok és a trolik például pont a nekünk megfelelő sorrendet tartva közlekedő magyar zászlóknak néznek ki.
Szójáték: Goat of Arms
A címer angolul Coat of Arms, a kecske pedig Goat. Mivel Lublin címerállata a kecske, egy holland származású lublini sétavezető kitalálta a város címerére a Goat of Arms szójátékot.
Lublinban még a méhek étkei is nagyobbak
Régi megfigyelésem, hogy Lengyelországban minden étel nagyobb, de ez a méhek számára is igaz. Lublinban szúrtam ki, hogy itt a pipiterek és a „kutyatejes” pitypangok is feltűnőbben méretesebbek.
Ilyenek voltak a lublini emberek
Lublinban is nagyon működik a nyitott lengyel emberek varázslata. Elég valakinek jó étvágyat kivánni a szomszéd asztalnál, és máris átül és beszélgetni. Ha megkéred az asztalszomszédodat egy fotóra, hasonló történik.
Akiknek spontán bemutattak a Kocsmaturista küldetésem kapcsán, azok őszintén és alaposan érdeklődtek, és együtt mentünk tovább kocsmázni. Majd ők is bemutattak az ő barátaiknak, akikkel szintén egy asztaltársaság maradtunk, amikor a többiek már elmentek.
A pultosok, pincérek is mind nagyon jó fejek érdeklődőek, beszélgetősek és ajánlósak voltak. Hasonlóak a boltokban, a pékségben, közvetlenek, örülnek a borravalónak, de a Kocsmaturista kártyának is. A lubliniak zömében megállnak, lelassítanak az interakciókhoz, nem csak egy odamondott sablon szép napottal tudják le, miköben a telefonképernyőjükön van a szemük.
Azt is többen akarták biztosra tudni, hogy megválaszolták-e a kérdésemet, vagy én jól értettem-e a választ. Ha ők nem tudják a wi-fi kódot, az nem biztos, hogy csak duma. Többször volt olyan, hogy az elsőre tanácstalan pincér kinyomozta és mégis kihozta.
Az is az átlagnál jobban érdekelte a lubliniakat, hogy milyennek találom városukat, Lengyelországot, a lengyeleket és arról is kérdeznek, hogy szerintem milyenek a magyarok és Magyarország.
Lublin tényleg az inspirációk városa
Lehetne üres szlogen is, de szerencsére nagyon nem az lett! Engem tényleg sok mindenre inspirált Lublin egy hét alatt, főleg egy jobb közélet (ingyenes!) lehetőségére, és jó lenne, ha sok magyart inspirálna az, ahogy kihasználják a köztereiket és az, amilyen közösségi életet élnek a fiatalok, ahogy már kiskortól bandákban járnak. Az is, hogy milyen közvetlenek és vegyülősek a különböző generációk egymással. Ez nekem Lublin mentális szuvenírje, amit magammal viszek és amit szeretnék sokaknak szeretnék átadni. (DemagOFF)
Praktikus lublini információk
Lublin megközelíthetősége
Én a #FöldszinteKüldetés égisze alatt éjszakai Flixbusszal utaztam, mindkét irányba varsói átszállással. Szezonon és ünnepi időn kívül 2024-ben ez akár 32.000 Ft-ból megtehető (sőt ha szereztek Flixbus kuponkódot még olcsóbban!), úgy hogy közben két éjszakányi szállást cserébe megspóroltok, és Lublin így akár egy-egy napnyi varsói élményekkel kombinálható, amivel én is éltem. Varsóig vonattal és repülővel is mehettek amúgy. Varsótól Lublinig is jár vonat, de annak, aki dolgozik útközben, mint én, a buszon állítólag stabilabb a térerő.
Lublin közösségi közlekedés
Lublinban buszok és trolibuszok közelekednek. Ahogy más lengyel városokban, a fedélzeten is lehet jegyet venni, de a megállók többségében automatából is. Ne ijedjetek meg, van vagy háromféle gép egy járgányon, ebből kétféle jegyvevő és egy jegykezelő. Az egyikből lehet egyszeri menetjegyet venni, az utasok segítenek. Volt 20 és 40 perces jegyváltozat. Valamivel olcsóbban jött ki, mint a Magyarország legnagyobb városainak tömegközlekedése. Fontos, hogy a lublini jegy nincs érvényesítve a vásárlással, be kell dugni a másik gépbe. Változó, hogy lehet-e kártyával fizetni az automatákon, általában igen.
A buszközlekedés nem volt makulátlanul összehangolva a Google Map-szel, különösen ünnepnapon, így jobb inkább a szemléletes kiírásokra vagy digitális kijelzőkre hallgatni. A buszablakból lehet bátran, hátradőlve nézelődni, ha megjegyzetétek a leszálló megálló nevét, mert mindegyiken bemondták jó hangosan a következőt és legtöbbször digitális transzparens mutatja, hogy hol tartatok éppen az útfolyamon. Ha nem, akkor pedig klasszikus ábratábla. A buszok általában pontosak, két perc késésnél nem tapasztaltam többet egy hétig, pedig sokat buszoztam.
Volt USB portos helyijárat is.
Hűha-élmény volt, hogy a buszon még az ülések is Lublin-márkásak.
Kártyás fizetés Lublinban
Szinte 100%-os. Magyarország és Svájc mellett Lengyelország a legjobb a kártyás fizetésben Európában (eddig). Nem volt alsó határ, nem mondták, hogy csak ennyiért-annyiért légyszi inkább ne és a Magyarországon gyakori „éppen szünetel” jelenséggel sem emlékszem, hogy találkoztam volna.
Szállás Lublinban
A Turisztikai Inspirációs Központ elég sok szállást tud ajánlani. Én felesküdött #HostelTurista-ként egy hálótermi ágyat béreltem. Ezt kifejezetten a főtéren, oda is néző szobával, a hibátlanul igényes, hangulatos Rodmos hostelben, szép házban ünnepnaptól-hétköznaptól függően 5500-6500 Ft-ba került/éj 2024 áprils-május fordulóján. Lett volna még olcsóbb is, de vegyes és köztük Ijesztő érdekelésekkel. A Rodmost nagyon szívesen ajánlom tovább. Privát szobájuk is van. A szállásomat magam fizettem, teljes Booking áron.
Angol beszéd Lublinban
Mint minden lengyel városba, Lublinba is érdemes alap lengyel szókinccsel felszerelkezni. Itt is az európai átlag alatt beszélnek angolul. Vannak egészen sokan, akik tökéletesen, de a fiatalok és a szolgáltatók sem mindig. Varsóban jobb az arány.
A fotók nagy részét is a szerző készítette, kivéve ahol más fotógazda-megjelölés van. További felhasználásuk egyeztetés után, forrásmegjelöléssel lehetséges.
Képszerkesztésük: Molnár Ákos
Ha bárki szívesen működik közre az eddigi egyik leghosszabb és egyik legterebélyesebb magyar főszereplős európai kocsmatúrában (ötlet, tanács, idegenvezetés, couchsurfing jellegű szállásadás, együttműködés), kérem írjon nekem a kocsmaturista@kocsmaturista.hu-ra vagy a Kocsmaturista Facebook oldalára: www.facebook.com/kocsmaturistaÁLLANDÓ FELHÍVÁS
Ha szeretnéd, hogy idővel a Te környékedről, városodról vagy kedvenc városodról is készüljön hasonló beszámoló, útmutató, kérlek, ne fogd vissza a tippjeidet!
Folyamatosan fürkészem és feljegyzem az izgalmas kocsmaélettel rendelkező városok, városrészek hírét Magyarországon belül és kívül, hogy a közelben járva, ne hagyjam ki őket. Ugyanígy érdekelnek a magukban vonzó kevésbé ismert városok, és várostól függetlenül az ikonikus, külön látogatásra érdemes kocsmák is.
Javaslataitokat szintén nagyon szívesen fogadom a kocsmaturista@kocsmaturista.hu címen vagy üzenetben a Kocsmaturista Facebook oldalán: www.facebook.com/kocsmaturista
Kövessétek a Kocsmaturistát a Facebookon is!
A Kocsmaturista FB-n korábbi összefoglalókkal szemben sokszor naprakészen is követhető, hogy éppen mi történik / hol tart a küldetés.
www.facebook.com/kocsmaturista
Kocsmaturista az Instagramon
A 2015 óta tartó kocsmatúra éveinek kocsmai és városi helyzetjelentésekeiért, bejelentkezéseiért, kövessétek a Kocsmaturista Instagram oldalát:
https://www.instagram.com/kocsmaturista/
Kocsmaturista a TikTokon
Helyszínelős bemutató videók kocsmákból és városokból vagy viccesek snittek a háttérből:
Csatlakozzatok a KOCSMATURISTA FACEBOOK CSOPORTJAIHOZ IS!
Csoport plusz kocsmákkal, melyekről más kocsmázoktól kaptam képeket vagy személyesen kapott kocsmaajánlásokkal, melyeket teljesítettem (katt!):
KOCSMATURISTA EXTRA — TI KÜLDTÉTEK, TI KÜLDTETEK
Itt pedig gyűjtük a kocsmAranyköpéseket és a kocsmák szokatlan, vicces tárgyait díszleteit (katt!):
KOCSMATURISTÁK – Kocsmában láttam, hallottam
Ide az érdekes WC-ajtó jeleket gyűjtük (katt!):
AJTÓT MUTATUNK – POFÁS WC-AJTÓ JELEK KOCSMÁKBAN
Ha pedig komolyabban is meg tudtok mutatni egy kocsmát kívül-belül és címmel, akkor pedig szakmai elismeréssel javaslom a Kocsmablog kezdeményezését, a közösségi kocsmagyűjteményt: